
- неділя, 15 вересня 2024 р.
Український урбаністичний форум 2024 у Чернівцях
Автори репортажу ст. гр. 501 спеціальності «Архітектура та містобудування»: Володимир Курик, Вікторія Безверхня, Ольга Пилипець, Марина Потапчук, Андрій Ватаманюк, Давід-Нікіта Савченко-Стурза, Анастасія Шалєєва
Дата події: 13-14 вересня 2024
Основна локація: Культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука, вулиця Головна, 140.
Урбан форум 2024
В цьому році Чернівці стали місцем проведення Урбан форуму, зібравши експертів, активістів і представників різних бізнесів для обговорення актуальних викликів міського розвитку. Перший день проходив у кіно-мистецькому центрі Миколайчука, де учасники взяли участь у панельних дискусія і обговорювали теми стійкості міст, соціальної інтеграції та екологічних ініціатив.
![]() |
![]() |
Другий день розпочався прогулянкою на ретро тролейбусі, що дозволяє учасникам не лише насолоджуватись старовинним транспортом, але й дізнатися більше про історію міста. Візит до депо стало чудовою можливістю для ознайомлення з процесом обслуговувння транспорту та планами його модернізації, актуальними для розвитку інфраструктури.
Магістри факультету архітектури, будівництва та декоративно-прикладного мистецтва мали змогу доєднатись до дійства, яке відбувалось 12-13 вересня в просторі Резиденції молоді.
![]() |
![]() |
Забезпечувала групову комунікацію воркшопу старша урбаністка, проєктна менеджерка Cedos- Уляна Джурляк.
Менторками учасників стали Богдана Беcчастна, Маргарита Жарова та Марія Коробко.
Протягом першого дня студенти ознайомились з деталями соціальної важливості простору Привокзальної площі у середовищі міста Чернівці. Цей процес відбувся шляхом обґрунтувань та порівнянь власних досвідів перебування на залізничному вокзалі та прилеглій території, адже багато учасників спеціально приїздили до міста Чернівці для участі у воркшопі, а отже мали свою незалежну позицію.
Головний архітектор міста Чернівці, Дмитро Домітрюк, ознайомив учасників не тільки з історичною довідкою та деталями проєктування привокзальної площі, а й розповів про існуючу ситуацію і ключові тенденції в розвитку планів ділянки.
Під час другого дня воркшопу учасники разом із менторками опрацювали проблематику залучення людей усіх категорій до простору. При дослідженні учасники відзначили, що на території поблизу вокзалу є невпорядкованість дорожнього руху, проблеми з наявністю смітників, доступністю, озелененням та естетикою. А отже, напрацювали рішення, які ляжуть в основу дослідницької стратегії.
У висновку надані гіпотези перевірятиме міська влада, матеріали воркшопу використовуватимуть у розвитку цієї площі. Це лише початок публічного обговорення площі- далі буде більше воркшопів із залучень мешканців і експертів та проведення громадських консультацій. А вже пізніше створять конкурсне завдання на проєктування.
Студенти ж мають нову та актуальну інформація для роздумів, яка ляже в основу майбутніх наукових робіт, доповідей та статей.
Завершення форуму відбувалося у мистецькому центрі, де продовжилась обговорення. Цей простір став платформою для креативних ініціатив, даючи нові можливості для обміну ідеями. Урбан форум 2024 підтвердив, що культурні та історичні локації можут бути важливими для урбаністичних змін у Чернівцях
Вагомою частиною Урбаністичного форуму став Воркшоп на тему «Переосмислення привокзальної площі у Чернівцях».
Організатори:
Організатором даного заходу є Cedos — українська аналітична та дослідницька організація, яка зосереджується на вивченні суспільних процесів і формуванні політики в ключових сферах: міграція, житло, освіта, міське планування та соціальна справедливість. Заснована у 2010 році, організація ставить перед собою завдання сприяти розвитку соціально орієнтованої державної політики, базованої на доказах і глибокому аналізі. Cedos займається проведенням незалежних досліджень, наданням експертних консультацій, організацією заходів та публікацією аналітичних матеріалів, які допомагають осмислити сучасні виклики українського суспільства.
Особливу увагу організація приділяє питанням нерівності, доступу до ресурсів та соціальної мобільності, аналізуючи взаємодію між державними інститутами та громадянами. Її дослідження охоплюють як національні проблеми, так і локальні аспекти розвитку українських міст, зокрема питання урбаністики та інтеграції різних соціальних груп. Завдяки своєму прагненню до прозорості, відкритості та інклюзивності, організація стала важливою платформою для обміну між дослідниками, активістами та державними посадовцями. Cedos також співпрацює з міжнародними фондами та організаціями, що дозволяє інтегрувати світовий досвід у контекст українських реалій і розвивати прогресивні підходи до вирішення соціальних проблем.
![]() |
![]() |
Країни учасники:
Однією із країн учасників урбаністичного форуму була Кенія,де знаходиться штаб квартира ООН-Хабітат (програма Організації Об'єднаних Націй з населених пунктів) - програма ООН зі сприяння сталому розвитку населених пунктів. Наступною країною, що брала участь була Польща, яку представляв Губерт Траммер, польський архітектор, викладач і учасник Круглого столу New European Bauhaus, який має досвід роботи з українськими проєктами і є членом урбаністичної коаліції Ro3kvit.
Також чималий вклад в програму був внесений Румунією, яку представляла Лоредана Стасісін - румунська архітекторка, яка спеціалізується на збереженні архітектурної спадщини [ENSA Paris-Belleville], працює технічним експертом і радником Living Future Europe [LFE], організації, яка контролює екологічну сертифікацію «Living Building Challenge» для архітектурного середовища Європи.
Однією із основних країн учасників даного форуму були Нідерланди, а саме - посольство королівства Нідерландів та Фулько Трефферс - Нідерландський архітектор та містопланувальник, співзасновник урбаністичної коаліції на підтримку України «Ро3квіт». Директор нідерландської студії 12N Urban Matters, в минулому директор мистецької платформи «Temporary Art Centre» (TAC) в м. Ейндговен, Нідерланди. Трефферс отримав національні та міжнародні нагороди за проект «Space-S» – квартал соціального житла, створений спільно з його мешканцями.
Модерація
-
Анастасія Боброва - координаторка Українського урбаністичного форуму.
-
Іван Вербицький - директор Cedos.
-
Марʼяна Куземська - старша експертка Cedos.
-
Світлана Шліпченко - директорка Центру урбаністичних студій.
-
Дарина Пирогова - консультантка проєкту "Інтегрований розвиток міст в Україні II" GIZ, голова ГО U-Cycle.
-
Шарлотта Мон - ООН-Хабітат.
-
Костянтин Мезенцев - завідувач кафедри економічної та соціальної географії КНУ імені Тараса Шевченка.
Спікери
-
Катерина Квашницька - координаторка програми «Сприяння демократії» Фонду ім. Гайнріха Бьолля.
-
Нійна Рінне - очільниця Urban Lab Україна, ООН-Хабітат.
-
Представник Посольства Королівства Нідерланди.
-
Анастасія Боброва - дослідниця, кураторка Українського урбаністичного форуму.
-
Тіна Полек - антропологиня, співзасновниця «Центру прикладної антропології».
-
Любов Галан - співзасновниця та голова Правозахисного центру для військових «Принцип».
-
Владислава Капітова - урбаністка, спеціалістка з міського планування. Тема: «Зміна пріоритетів вуличного планування у Дніпрі».
-
Назар Коваленко - керівник «Агенції просторового розвитку», Вінниця. Тема: «Безбарʼєрність у містах: про неочевидне очевидне».
-
Наталія Ватаманюк - асистентка кафедри містобудування та урбаністики ЧНУ імені Юрія Федьковича. Тема: «Чернівецькі дворики. Проблеми внутрішньоквартальних просторів та шляхи їх вирішення».
-
Губерт Траммер - архітектор. Тема: «Новий європейський баугауз».
-
Лоредана Стасісін - дизайн-менторка. Тема: «Дорожня карта НЕБ як спосіб моделювання стійких соціально-економічних екосистем. На прикладі Подолу в Києві».
-
Фулько Трефферс - виконавчий директор, співзасновник урбаністичної коаліції Ro3kvit. Тема: «Інтегрована візія річки Дніпро».
-
Владислав Почебула - лідер медіа-команди, ГО «місто.ребут». Тема: «Смарагдова мережа міста Луцьк. Зелений коридор річки Сапалаївка».
-
Любомир Дмитришин - голова молодіжного центру «Семиярусна гора». Тема: «Семиярусна Голгота, або Гетеротопія міських клумб».
-
Алевтина Драженко - менеджерка проєктів в Урбаністичній коаліції Ro 3kvit.
-
Анастасія Попович - міська планувальниця та дослідниця в організації Restart.
-
Дмитро Домітрюк - головний архітектор Чернівців.
-
Уляна Джурляк - проєктна менеджерка Cedos.
-
Марина Пелещак - міська планувальниця, провідна спеціалістка відділу урбаністики управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради.
-
Алла Петренко-Лисак - кандидатка соціології, доцентка КНУ.
-
Василь Рожко - засновник Лабораторії моніторингу української спадщини НЕМО.
-
Лілія Вахняк - магістр соціології Києво-Могилянської академії.
-
Вікторія Афанасьєва - голова організації Repair together.
-
Наталія Катрюк - голова Мамаївської громади Чернівецької області.
-
Юлія Кабанець - старша аналітикиня Cedos, проєктна менеджерка.
-
Олександра Ткаченко - міська планувальниця, керівниця українсько-нідерландської міської мережі UNUN.
-
Анастасія Палій - урбаністка, лідер проєктів Urban Reform.
-
Наталя Отюніна - начальниця Управління муніципального розвитку Бахмутської міської ради. Тема: «Сталева Мрія Бахмут: концепція доступного міста майбутнього».
-
Павло Воскобойніков - координатор напрямку сталої мобільності ГО «СПІЛЬНО HUB».
-
Валерія Семенова - містопланувальниця, архітекторка команди City Spaces lab. Тема: «Kherson city rethinking».
-
Євген Чернат - архітектор, співзасновник архітектурної студії SO Architects. Тема: «Відновлення Макарова».
-
Надія Огійчук - аналітикиня Civitta Ukraine. Тема: «Переосмислення спадщини як інструменту територіального планування та управління».
-
Олена Юрійчук - співзасновниця проєкту «Коло брами». Тема: «Коло брами - історії про двері і не тільки».
-
Олег Дроздов - співзасновник та президент Харківської школи архітектури.
-
Тетяна Водотика - академічна директорка магістерської програми з урбаністики та повоєнної відбудови, Київська школа економіки.
-
Наталія Провотар - гарант освітньої програми «Урбаністика та міське планування» КНУ імені Тараса Шевченка.
-
Мирослав Заячук - декан географічного факультету ЧНУ, доктор географічних наук.
Висновок
Український урбаністичний форум - подія, що варта уваги кожного українця та гостя нашої країни. “Суспільство і простір” - саме так звучить головна тема форуму цьогоріч, вона обговорювалась в різних аспектах впродовж двох днів. Обмін досвідом на цьому заході відбувся не тільки між органами місцевого самоврядування та представниками низових ініціатив, а і між дослідницькими інституціями та міжнародними організаціями. Це показує масштабність та важливість події, яка відбувається в Україні уже вшосте! Теми, представлені на форумі, надзвичайно актуальні, тому залучення та зацікавленість стількох людей показує рівень усвідомленості нашого суспільства. Інклюзивність, розвиток соціального житла, мобільність та розвиток громадського транспорту, перспективи розвитку освіти у сфері міських студій і планування - ці та інші теми були обговорені на форумі. Гості заходу мали можливість переглянути різноманітні презентації, взяти участь у дискусіях, а також у воркшопах та прогулянках по Чернівцях. Результатом різноманітних дискусії дали можливість поглянути на актуальні теми під різними кутами, а прогулянки Чернівцями - дали насолодитись нашим містом, що готове та буде змінюватись на краще.